Dzień Zdrowia 2022

 

Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie,
tak jak jej zdrowie zależy od nas

Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 roku dokładnie 7 kwietnia – w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. 

W ramach obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Nasza planeta, nasze zdrowie” uwaga Światowej Organizacji Zdrowia koncentruje się wpływie klimatu na zdrowie ludzi oraz na działaniach, które należy podjąć, aby zatrzymać zmiany klimatyczne.
 
Najważniejsze przesłania Światowego Dnia Zdrowia:

  • zanieczyszczenie powietrza co minutę zabija 13 osób z powodu raka płuc, chorób serca i udarów. Dziewięć na dziesięć osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Musimy zaprzestać spalania paliw kopalnianych, takich jak ropa naftowa, węgiel i gaz ziemny.
  • zmiana klimatu stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, powodując choroby, takie jak rak, astma, choroby serca i choroby przenoszone przez komary, takie jak denga.
  • 2 miliardom ludzi na całym świecie brakuje bezpiecznej wody pitnej. Chroń źródła wody, zapobiegając przedostawaniu się ścieków, odpadów i chemikaliów do naszych jezior, rzek lub wód gruntowych.
  • co roku 829 000 ludzi umiera z powodu biegunki spowodowanej zanieczyszczoną wodą i złymi warunkami sanitarnymi.
  • tytoń zabija ponad 8 milionów ludzi każdego roku i jest bardzo uzależniający. Jest głównym czynnikiem ryzyka raka, chorób serca i płuc. Każdego roku ścina się 600 milionów drzew, aby wyprodukować 6 bilionów papierosów, co zmniejsza ilość czystego powietrza, którym oddychamy. Nie dla tytoniu!
  • zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu może nasilać choroby układu oddechowego, zwłaszcza astmę. Dobrze zaplanowane systemy transportu publicznego, w tym bezpieczne chodzenie i jazda na rowerze, mogą poprawić jakość powietrza, złagodzić zmiany klimatyczne i zapewnić dodatkowe korzyści zdrowotne.
  • Nasza planeta, nasze Zdrowie – dbajmy o czystość naszego powietrza, wody i jedzenia. 

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego cała społeczność uczniowska przyłączyła się do obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Młodzież wzięła udział w quizie wiedzy „Czy zdrowo żyjesz”. Została również przedstawiona prezentacja pt. „Recepta na zdrowie” przygotowana przez uczennicę klasy trzeciej Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych. Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i udział.

 

Możesz również polubić…