Narodowe Czytanie 2021

Narodowe Czytanie 2021

4 września 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to  Moralność pani Dulskiej, autorstwa Gabrieli Zapolskiej. 

Moralność pani Dulskiej to popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Mimo upływu kolejnych dziesięcioleci sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar, ułomności charakteru. Dulska jako uosobienie cech powszechnie uznawanych za godne potępienia pozostaje od ponad stu lat żywym obrazem postaw społecznych aktualnych w każdym czasie i miejscu.

Nasz szkoła również włączyła się w tę piękną ideę. W dniu dzisiejszym, uczniowie klasy maturalnej czytali dzieło Zapolskiej dla całej społeczności szkolnej. Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem Listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zapoznaniem z życiorysem Gabrieli Zapolskiej i treścią utworu. Uczniowie przeczytali pierwsze osiem scen z aktu I.

W poszczególne role wcielili się: Magda Smacka – pani Dulska, Hesia – Natalia Zbień, Mela – Monika Kowalik, Hanka – Aleksandra Jońca, Zbyszek – Jan Guza, narrator – Patrycja Ciosek. Dekoracja oddawała styl domu mieszczańskiego tamtych czasów.  Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowanie, wszyscy zebrani gromkimi brawami nagrodzili występujących. Organizatorami byli bibliotekarz szkolny – pani Teresa Szarek i pedagog szkolny – pani Renata Pajda.

Możesz również polubić…