Międzynarodowy Dzień Kropki

Międzynarodowy Dzień Kropki

 

15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki, wspaniałe święto celebrujące inność, kreatywność i rozwijanie ukrytego potencjału, tam gdzie nikt się go nie spodziewa. 

Dzień Kropki ma swój początek w książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The Dot”. Opowiada historię Vashti, dziewczynki nie mającej wiary w swoje plastyczne możliwości. Zdaje się, że podczas plastyki, Vashti nie potrafi narysować zupełnie niczego. Do czasu aż jej nauczycielka prosi ją, żeby narysowała znak i zobaczyła, gdzie ją poniesie. Nasza bohaterka poirytowana stawia na kartce zwykłą kropkę, podpisuje pracę, a nazajutrz widzi swoją „pracę” za biurkiem nauczycielki w złotej ramie. Vashti niezadowolona z tak niestarannej kropki i zaskoczona zachowaniem nauczycielki, zaczyna plastyczną przygodę z tworzeniem kropek każdego kształtu i rodzaju. Po jakimś czasie w szkole zostaje zorganizowana wystawa dzieł Vashti, a ona sama nazwana artystką przez chłopca, który podobnie jak ona twierdzi, że nie umie rysować… 

Uczniowie naszej szkoły również bawili się kropkami rozwijając swoją kreatywność, a tym samym tworząc oryginalne  prace plastyczne. Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za wspaniałą zabawę J

 

O kropce

Znajdziesz ją na skrzydełkach czerwonej biedronki.

Nad i postawisz, i na końcu zdania.

Może być oczkiem na głowie misia,

albo okruszkiem podczas śniadania.

Zdobi geparda, a nawet jelenia,

na sukni mamy w groszek się zamienia.

Może być kleksem, znakiem, tatuażem,

na zwykłej kartce przepięknym obrazem.

Malutka – raz pojawia się, raz znika,

razem z farbami koziołki fika.

Latem na niebie, na ulicy wieczorem,

staje się gwiezdnym, świetlistym tworem.

Maleńka – prawie jak pyłek,

który lecąc zgubił też mały motylek.

Maciupka, ale jednak duża,

bo gdy są trzy to wszystko wydłuża.

Czy wiesz gdzie jeszcze możesz ją spotkać?

Czy wiesz o czym mowa? To właśnie… kropka.

 

 

 

Możesz również polubić…