Obchody 231 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja w Jędrzejowie rozpoczęły się mszą świętą w kościele Świętej Trójcy w intencji pokoju w kraju i na świecie, której przewodził proboszcz ksiądz Leszek Sztandera. Msza odbyła się z udziałem pocztów sztandarowych oraz Jędrzejowskiego Chóru Miejskiego wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Centrum Kultury w Jędrzejowie. Po nabożeństwie przedstawiciele władz, goście oraz poczty sztandarowe wraz z licznie zebranymi mieszkańcami udali się pod pomnik Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej znajdujący się przy Parku 700-lecia przy ulicy Partyzantów w Jędrzejowie.

W uroczystości uczestniczyli między innymi: Wiceminister Sportu i Turystyki, świętokrzyska posłanka Anna Krupka, Wiceminister Spraw Zagranicznych, świętokrzyski poseł Piotr Wawrzyk, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Jędrzejowski Maria Barańska, radni Rady Powiatu Jędrzejowskiego, przedstawiciele Rady Miejskiej, służby mundurowe, szkoły i placówki oświatowe z Jędrzejowa i okolic.

Burmistrz Jędrzejowa, Marcin Piszczek rozpoczął ceremonię pod pomnikiem od odczytania preambuły Konstytucji 3 Maja. Wspominając następnie o burzliwej historii naszego narodu i wydarzeniach, które doprowadziły do odrodzenia się Polski i uchwalenia konstytucji. Nawiązał przy tym również do obecnej sytuacji związanej z wojną u naszego wschodniego sąsiada Ukrainy zaatakowanej przez Rosję.

Na uroczystości przemawiali również : Wiceminister Sportu i Turystyki Anna Krupka, Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski.

Druga delegacja naszej szkoły uczestniczyła w gminnych obchody w Sędziszowie. Po mszy świętej zebrani przemaszerowali przed budynek Samorządowego Centrum Kultury. Gdzie pod pomnikiem Ofiar poległych w II wojnie światowej delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a swoje okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek.

 

Możesz również polubić…