Spektakl profilaktyczny – „WYMARZONA CZĄSTKA NIEBA”

„WYMARZONA CZĄSTKA NIEBA”

 

Dnia 2 czerwca w murach naszej szkoły po raz kolejny gościliśmy aktorów z Teatru „KURTYNA” z Krakowa ze spektaklem „Wymarzona cząstka Nieba”.

Cała społeczność szkolna obejrzała historię zbuntowanego, pesymistycznie nastawionego do świata chłopaka. Na początku dowiadujemy się o nowych, niekorzystnych znajomościach naszego bohatera oraz o kłótni w miejskim autobusie, gdzie z dużym oburzeniem ustępuje on miejsca starszej kobiecie. Tomek, to na pierwszy rzut oka przeciętny chłopak, który poza cwaniactwem i dużym tupetem nie wyróżnia się niczym szczególnym wśród rówieśników. Luźny ubiór, plecak, w oczach bunt i przebojowość. Ale pod maską pozorów kryje się wrażliwy, uczuciowy chłopak, szczelnie skrywający swoje prawdziwe zainteresowania i zdolności. Bezbarwne i pozerskie życie naszego bohatera w krótkim czasie zmienia szkolna wycieczka do hospicjum. Tam zawiązuje się przyjaźń pomiędzy Tomkiem, a dziewczynką chorą na raka i zmusza go to, do daleko idących przemyśleń. Prowadzi to do pozytywnej zmiany osobowości bohatera, a wyniesione z domu wartości, stają się dla niego priorytetowymi.

W spektaklu przedstawiono relacje występujące pomiędzy młodymi ludźmi, ich spojrzenie na życie i otaczający świat. Bezwzględną, nie rzadko brutalną codzienność, nudę i brak alternatywy na monotonne spędzanie czasu pod blokiem. Sięganie po dopalacze i alkohol, które stają się sposobem na „dobrą” zabawę i „zabicie” czasu. Poruszono również temat tolerancji i życzliwości w stosunku do osób starszych, niepełnosprawnych czy chorych psychicznie. Po przedstawieniu uczniowie wzięli udział w prelekcji starając się odpowiedzieć na pytania. Czy warto udawać kogoś kim się nie jest i nie chce być? Co zmienić w naszym nudnym, szarym życiu aby nabrało kolorów?

Możesz również polubić…